Szukaj

Kalendarz

  October 2019
  M T W T F S S
  « Jan    
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031  

Nowoczesne technologie

  Nowoczesna technologia nierozerwalnie u większości z nas wywołuje jednoznaczne myśli dotyczące elektroniki i komputerów. Nie jest też niczym szczególnie odkrywczym w tezie głoszącej, że komputery podbijają naszą rzeczywistość w zastraszającym tempie i są obecne w każdej już dziedzinie życia społecznego. Dziś nie sposób już nawet przejść do porządku nad sytuacją, gdzie nie mamy możliwości korzystania z dobrodziejstw cyfryzacji. Służą nam one nie tylko do szeroko rozumianej rozrywki, ale też do pracy i nauki. Komputer to często podstawowe narzędzie robocze konieczne do funkcjonowania licznych gałęzi gospodarki. Nie można jednak o nowoczesnych technologiach oraz komputerach wyrażać się tylko pozytywnie, ponieważ jak wiele innych aspektów naszego życia i one niosą za sobą potencjalne zagrożenia. Najłatwiej jest to zaobserwować na pokoleniu, które dorastało będąc wychowanymi w obecności elektroniki.

  Pośród tej grupy możemy natrafić na jednostki mające duże kłopoty z komunikacją, samodzielnym postrzeganiem otaczającego ich świata czy też problemy z odręcznym pisaniem. Pełne oparcie na pracy przy komputerze może więc nieść za sobą wiele niepożądanych skutków. Wracając jednak do wykorzystania w życiu codziennym komputerów najczęściej mamy na myśli typową stację roboczą, ale istnieją przecież minikomputery. Pod tym właśnie pojęciem skrywa się naprawdę długa lista urządzeń, które mamy w swoich domach. Małe elementy komputera zawierają zarówno telewizory, pralki, lodówki, ale są one też i urządzeniach mobilnych np. smartfonach. Postęp techniczny w postaci miniaturyzacji przyczynił się do znacznego rozpowszechnienia układów elektronicznych w wielu miejscach oraz pod różną postacią. Nowoczesne technologie w znacznym stopniu przyczyniły się do globalnego wzrostu gospodarczego, a na dodatek pociągnęło to za sobą wykształcenie się nieznanych wcześniej sektorów gospodarki. Chyba żaden wytwór ludzkich rąk w tak błyskawicznym tempie nie zdominował naszego życia jak właśnie komputery i to w tylu różnych aspektach życia jednocześnie. Kompleksowa oferta od Cisco już u nas.

Ułatwianie życia

Nawet nie zdajemy sobie z prawy z poziomu zjawiska i tego jak w dalekim stopniu nowoczesne technologie pojawiają się w wielu naszego życia powszedniego. Technologie tak błyskawicznie, że są obecne w każdej sferze naszego życia. Chyba najlepszym przykładem na zobrazowanie tego są przecież nie tylko segmenty gospodarki bezpośrednio powiązane z komputerami i elektroniką, lecz również będą to takie dziedziny jak rolnictwo czy budownictwo. W każdym z tych sektorów sektorów gospodarki obecne są w przynajmniej minimalnym stopniu nowe technologie, a z czasem ich udział będzie jeszcze bardziej dominujący. Nie mając dostępu do najnowszych technologii wartość naszego codziennego życia spadłaby diametralnie. Inni z kolei twierdzą, że to właśnie z powodu wszechobecnych nowinek technicznych i ich kontrolą nad życiem człowieka upadają wartości duchowe. To jednak tylko jeden z punktów widzenia, ponieważ to właśnie zdobycze techniki i potęgi ludzkiego umysłu pomagają nam podnieść efektywność pracy, a to przekłada się przecież na dłuższy wymiar wolnego czasu.

Tutaj jednak już od indywidualnych cech każdego człowieka zależy jak zagospodaruje sobie ten wolny czas. Niepodważalnym jednak skutkiem wejścia w codzienność nowych technologii jest to, że jako ogół społeczny jesteśmy w stanie znacznie mniejszym nakładem czasowym wykonać o wiele więcej pracy. Czymś, co nieustannie popycha do przodu rozwój technologii jest oczywiście chęć rozwoju cywilizacji ludzkiej. Przyczynia się to do wszechobecnej komputeryzacji oraz miniaturyzacji wszelkiego sprzętu. Tego rodzaju działania wymuszają więc na inżynierach coraz to wydajniejszych technologii. Jak więc łatwo można zaobserwować jest samoistnie napędzająca się machina. Sprawia ona, że postęp cywilizacyjny nie może trwać bez nieustannego rozwoju technologicznego. Dzięki temu procesowi tworzone są coraz nowsze towary, które potrzebują innowacyjnych rozwiązań do funkcjonowania. Społeczeństwo ulega temu procesowi, a jeśli ktoś idzie z tym postępem w krótkim czasie pozostaje daleko w tyle.

Comments are closed.