Szukaj

Kalendarz

  September 2019
  M T W T F S S
  « Jan    
   1
  2345678
  9101112131415
  16171819202122
  23242526272829
  30  

Nowoczesne technologie

  Nowoczesna technologia nierozerwalnie u większości z nas wywołuje jednoznaczne myśli dotyczące elektroniki i komputerów. Nie jest też niczym szczególnie odkrywczym w tezie głoszącej, że komputery podbijają naszą rzeczywistość w zastraszającym tempie i są obecne w każdej już dziedzinie życia społecznego. Dziś nie sposób już nawet przejść do porządku nad sytuacją, gdzie nie mamy możliwości korzystania z dobrodziejstw cyfryzacji. Służą nam one nie tylko do szeroko rozumianej rozrywki, ale też do pracy i nauki. Komputer to często podstawowe narzędzie robocze konieczne do funkcjonowania licznych gałęzi gospodarki. Nie można jednak o nowoczesnych technologiach oraz komputerach wyrażać się tylko pozytywnie, ponieważ jak wiele innych aspektów naszego życia i one niosą za sobą potencjalne zagrożenia. Najłatwiej jest to zaobserwować na pokoleniu, które dorastało będąc wychowanymi w obecności elektroniki.

  Pośród tej grupy możemy natrafić na jednostki mające duże kłopoty z komunikacją, samodzielnym postrzeganiem otaczającego ich świata czy też problemy z odręcznym pisaniem. Pełne oparcie na pracy przy komputerze może więc nieść za sobą wiele niepożądanych skutków. Wracając jednak do wykorzystania w życiu codziennym komputerów najczęściej mamy na myśli typową stację roboczą, ale istnieją przecież minikomputery. Pod tym właśnie pojęciem skrywa się naprawdę długa lista urządzeń, które mamy w swoich domach. Małe elementy komputera zawierają zarówno telewizory, pralki, lodówki, ale są one też i urządzeniach mobilnych np. smartfonach. Postęp techniczny w postaci miniaturyzacji przyczynił się do znacznego rozpowszechnienia układów elektronicznych w wielu miejscach oraz pod różną postacią. Nowoczesne technologie w znacznym stopniu przyczyniły się do globalnego wzrostu gospodarczego, a na dodatek pociągnęło to za sobą wykształcenie się nieznanych wcześniej sektorów gospodarki. Chyba żaden wytwór ludzkich rąk w tak błyskawicznym tempie nie zdominował naszego życia jak właśnie komputery i to w tylu różnych aspektach życia jednocześnie.

Technologie multimedialne

Nowoczesne technologie znajdują współcześnie bardzo duże pole do manewru, ponieważ wykorzystywane są właściwie w każdej sferze ludzkiego życia, nie mówiąc już o branżach typowo przemysłowych oraz gospodarczych. Jednak z punktu widzenia przeciętnego Kowalskiego, korzystającego z telefonu albo z komputera czy telewizora, najważniejsze znaczenie będą miały technologie multimedialne. Zwłaszcza te wykorzystywane w przeróżnych mediach, szczególnie w tych internetowych oraz telewizyjnych.
Technologie multimedialne znajdują zastosowanie między innymi przy obróbce grafiki, plików zdjęciowych i fotografii (np. ze ślubów i wesel), ale również w edycji i modyfikacji filmów oraz muzyki. Wykorzystywanie najnowocześniejszych technologii, programów i aplikacji znacznie bowiem ułatwia pracę twórcy, którym może być albo sam grafik, albo specjalista od efektów komputerowych, albo muzyk czy jakikolwiek artysta korzystający z nowoczesnych technik multimedialnych do wykonywania swojej pracy. W mediach najbardziej widoczne jest zastosowanie technologii multimedialnych przy produkcji reklam telewizyjnych, czołówek filmowych, samych filmów, ale też i spotów promocyjnych.

Dobrze dobrana grafika często decyduje bowiem o tym, jak reklama czy film będą odebrane przez szerszą publiczność. Ważna jest tu więc odpowiednia obróbka grafiki, polegająca w takim wypadku już nie tylko na delikatnym retuszu danego pliku graficznego, ale na jego pełnej modyfikacji i edycji w taki sposób, aby oddziaływał na odbiorców wyjątkowo pozytywnie. W uzyskaniu tego efektu pomagają zaś specjalne programy graficzne oraz dopasowane do nich wspomagające aplikacje i filtry, dzięki którym praca grafika przebiega szybciej i bardziej optymalnie. Ułatwia to wykonywanie wszelkiego rodzaj obróbek, od retuszu po skomplikowane fotomontaże. To niezwykle ważne w branży medialnej, gdzie najbardziej prócz jakości liczy się szybkość i wydajność: nawet jeśli chodzi o najzwyczajniejszą obróbkę zdjęć zamieszczanych w gazetach czy w leadach na stronach www.

Comments are closed.