Szukaj

Kalendarz

  October 2019
  M T W T F S S
  « Jan    
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031  

Nowoczesne technologie

  Nowoczesna technologia nierozerwalnie u większości z nas wywołuje jednoznaczne myśli dotyczące elektroniki i komputerów. Nie jest też niczym szczególnie odkrywczym w tezie głoszącej, że komputery podbijają naszą rzeczywistość w zastraszającym tempie i są obecne w każdej już dziedzinie życia społecznego. Dziś nie sposób już nawet przejść do porządku nad sytuacją, gdzie nie mamy możliwości korzystania z dobrodziejstw cyfryzacji. Służą nam one nie tylko do szeroko rozumianej rozrywki, ale też do pracy i nauki. Komputer to często podstawowe narzędzie robocze konieczne do funkcjonowania licznych gałęzi gospodarki. Nie można jednak o nowoczesnych technologiach oraz komputerach wyrażać się tylko pozytywnie, ponieważ jak wiele innych aspektów naszego życia i one niosą za sobą potencjalne zagrożenia. Najłatwiej jest to zaobserwować na pokoleniu, które dorastało będąc wychowanymi w obecności elektroniki.

  Pośród tej grupy możemy natrafić na jednostki mające duże kłopoty z komunikacją, samodzielnym postrzeganiem otaczającego ich świata czy też problemy z odręcznym pisaniem. Pełne oparcie na pracy przy komputerze może więc nieść za sobą wiele niepożądanych skutków. Wracając jednak do wykorzystania w życiu codziennym komputerów najczęściej mamy na myśli typową stację roboczą, ale istnieją przecież minikomputery. Pod tym właśnie pojęciem skrywa się naprawdę długa lista urządzeń, które mamy w swoich domach. Małe elementy komputera zawierają zarówno telewizory, pralki, lodówki, ale są one też i urządzeniach mobilnych np. smartfonach. Postęp techniczny w postaci miniaturyzacji przyczynił się do znacznego rozpowszechnienia układów elektronicznych w wielu miejscach oraz pod różną postacią. Nowoczesne technologie w znacznym stopniu przyczyniły się do globalnego wzrostu gospodarczego, a na dodatek pociągnęło to za sobą wykształcenie się nieznanych wcześniej sektorów gospodarki. Chyba żaden wytwór ludzkich rąk w tak błyskawicznym tempie nie zdominował naszego życia jak właśnie komputery i to w tylu różnych aspektach życia jednocześnie.

Samodzielna obróbka grafiki

Ewolucja i stały rozwój branży graficznej sprawiły, że to, co kilkanaście lat temu zarezerwowane było wyłącznie dla doświadczonych grafików, jest dzisiaj dostępne dla każdego. Nie trzeba już kończyć specjalistycznych szkół, zdobywać dyplomów i certyfikatów czy spędzać wielu godzin na nudnych kursach i szkoleniach. Obróbki grafiki można się spokojnie nauczyć samemu, korzystając z internetowych poradników oraz drukowanych książek, które doskonale obrazują i przekazują całe to zagadnienie. Dopiero poznając absolutne podstawy grafiki można się kształcić dalej, wprowadzać nowe programy do jej tworzenia i edycji oraz brać udział w bardziej zaawansowanych technologicznie projektach.
W przypadku samodzielnej obróbki grafiki na własne potrzeby, np. w celu retuszu zdjęć czy wykonania drobnego fotomontażu, nie trzeba poświęcać na naukę nawet za dużo czas. Większość zagadnień jest doskonale opisanych w formie różnych „tutoriali”, gdzie krok po kroku, często z rożnymi zdjęciami, pokazane są kolejne czynności, jakie należy wykonać. Tutoriale są oczywiście tworzone z myślą o konkretnym programie graficznym, więc nie mogą być traktowane jako uniwersalne źródło wiedzy, zwłaszcza że każdy program działa nieco inaczej i posiada różne funkcje.

Za samodzielne tworzenie i modyfikowanie grafiki można się wziąć przede wszystkim wtedy, gdy tworzony projekt naprawdę nie wymaga wprawnej i doświadczonej ręki profesjonalisty. Raczej nie jest zalecane takie działanie w chwili, gdy mamy np. stworzyć logo albo logotyp dla wielkiej firmy, a nigdy wcześniej nie realizowaliśmy takiego projektu i nie posiadamy pod tym względem właściwie żadnego doświadczenia. Jeśli chcemy świadczyć jakiekolwiek zewnętrzne usług w tym zakresie i zajmować się obróbką grafiki na poważnie, konieczne jest skończenie przynajmniej kilku podstawowych kursów wprowadzających. Niezbędne będzie również zaopatrzenie się w najnowocześniejszą technologię graficzną: zakup specjalnych programów, aplikacji oraz właściwych urządzeń, np. tabletu z rysikiem.

Comments are closed.