Szukaj

Kalendarz

  October 2019
  M T W T F S S
  « Jan    
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031  

Nowoczesne technologie

  Nowoczesna technologia nierozerwalnie u większości z nas wywołuje jednoznaczne myśli dotyczące elektroniki i komputerów. Nie jest też niczym szczególnie odkrywczym w tezie głoszącej, że komputery podbijają naszą rzeczywistość w zastraszającym tempie i są obecne w każdej już dziedzinie życia społecznego. Dziś nie sposób już nawet przejść do porządku nad sytuacją, gdzie nie mamy możliwości korzystania z dobrodziejstw cyfryzacji. Służą nam one nie tylko do szeroko rozumianej rozrywki, ale też do pracy i nauki. Komputer to często podstawowe narzędzie robocze konieczne do funkcjonowania licznych gałęzi gospodarki. Nie można jednak o nowoczesnych technologiach oraz komputerach wyrażać się tylko pozytywnie, ponieważ jak wiele innych aspektów naszego życia i one niosą za sobą potencjalne zagrożenia. Najłatwiej jest to zaobserwować na pokoleniu, które dorastało będąc wychowanymi w obecności elektroniki.

  Pośród tej grupy możemy natrafić na jednostki mające duże kłopoty z komunikacją, samodzielnym postrzeganiem otaczającego ich świata czy też problemy z odręcznym pisaniem. Pełne oparcie na pracy przy komputerze może więc nieść za sobą wiele niepożądanych skutków. Wracając jednak do wykorzystania w życiu codziennym komputerów najczęściej mamy na myśli typową stację roboczą, ale istnieją przecież minikomputery. Pod tym właśnie pojęciem skrywa się naprawdę długa lista urządzeń, które mamy w swoich domach. Małe elementy komputera zawierają zarówno telewizory, pralki, lodówki, ale są one też i urządzeniach mobilnych np. smartfonach. Postęp techniczny w postaci miniaturyzacji przyczynił się do znacznego rozpowszechnienia układów elektronicznych w wielu miejscach oraz pod różną postacią. Nowoczesne technologie w znacznym stopniu przyczyniły się do globalnego wzrostu gospodarczego, a na dodatek pociągnęło to za sobą wykształcenie się nieznanych wcześniej sektorów gospodarki. Chyba żaden wytwór ludzkich rąk w tak błyskawicznym tempie nie zdominował naszego życia jak właśnie komputery i to w tylu różnych aspektach życia jednocześnie.

Rozwój internetu

Od co najmniej połowy lat dziewięćdziesiątych tempo w jakim rozwija się sieć internetowa jest zastraszające. Całe to szaleństwo z internetem miało swój początek w Stanach Zjednoczonych, gdzie wspomniana sieć powstała na potrzeby armii. Z biegiem czasu okazało się, że z powodzeniem ta sieć może być też zastosowana do celów cywilnych. Z początku wykorzystywano internet tylko do transmisji niewielkich danych i komunikacji. Wtedy też zaczęło się powolne włączanie strefy cywilnej do sieci internetowej. Do naszego kraju trafił on wyjątkowo późno, lecz dziś możemy się pochwalić jednym z wyższych na świecie słupków tempa wzrostu ilości internautów. Ten fakt znacząco eliminuje powstałe wcześnie zaległości na tym polu. Z racji tego, że internet w dalszym ciągu dosyć młodym medium to stale podlega on modernizacji i procesom jeszcze bardziej go unowocześniającym. Mimo szeregu zmian od samego początku założenia i zasady działania pozostają niezmienne. W celu prawidłowego funkcjonowania całej sieci internetowej niezbędna jest pajęczyna połączeń pomiędzy serwerami i stacjami roboczymi.

Centralami przesyłu danych są tutaj wspomniane serwery, a systemem przesyłającym informacje jest dziś sieć światłowodowa. Im gęściej roztacza się ta pajęczyna stworzona ze światłowodów tym bardziej dla ogółu powszechniejszy i szybszy jest internet oraz zawarte w nim treści. Pomimo wielu modernizacji i licznych inwestycji operatorów zdarzają się czasowe zatory na łączach. Ma to związek z rozwojem coraz to nowocześniejszych internetowych platform jak np. web 3. Do tej zaawansowanej technologii należą serwisy, które oferują internautom coraz to bardziej rozbudowane treści multimedialne oraz umożliwiają szybki przesył własnych treści do internetu. Mniejsza prędkość internetu w godzinach szczytowych jest też spotykana w krajach o wysokiej informatyzacji również z powodu ogromniej ilości transmisji wideo w tym także tych przeprowadzanych na żywo. Szansą na odciążenie internetu specjaliści upatrują w sieciach bezprzewodowych oraz optymalizowanie istniejących już linii przesyłowych. Sporą nadzieję na poprawę sytuacji dają nam też nowoczesne języki programowania i tworzenia stron www.

Comments are closed.