Szukaj

Kalendarz

  October 2019
  M T W T F S S
  « Jan    
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031  

Nowoczesne technologie

  Nowoczesna technologia nierozerwalnie u większości z nas wywołuje jednoznaczne myśli dotyczące elektroniki i komputerów. Nie jest też niczym szczególnie odkrywczym w tezie głoszącej, że komputery podbijają naszą rzeczywistość w zastraszającym tempie i są obecne w każdej już dziedzinie życia społecznego. Dziś nie sposób już nawet przejść do porządku nad sytuacją, gdzie nie mamy możliwości korzystania z dobrodziejstw cyfryzacji. Służą nam one nie tylko do szeroko rozumianej rozrywki, ale też do pracy i nauki. Komputer to często podstawowe narzędzie robocze konieczne do funkcjonowania licznych gałęzi gospodarki. Nie można jednak o nowoczesnych technologiach oraz komputerach wyrażać się tylko pozytywnie, ponieważ jak wiele innych aspektów naszego życia i one niosą za sobą potencjalne zagrożenia. Najłatwiej jest to zaobserwować na pokoleniu, które dorastało będąc wychowanymi w obecności elektroniki.

  Pośród tej grupy możemy natrafić na jednostki mające duże kłopoty z komunikacją, samodzielnym postrzeganiem otaczającego ich świata czy też problemy z odręcznym pisaniem. Pełne oparcie na pracy przy komputerze może więc nieść za sobą wiele niepożądanych skutków. Wracając jednak do wykorzystania w życiu codziennym komputerów najczęściej mamy na myśli typową stację roboczą, ale istnieją przecież minikomputery. Pod tym właśnie pojęciem skrywa się naprawdę długa lista urządzeń, które mamy w swoich domach. Małe elementy komputera zawierają zarówno telewizory, pralki, lodówki, ale są one też i urządzeniach mobilnych np. smartfonach. Postęp techniczny w postaci miniaturyzacji przyczynił się do znacznego rozpowszechnienia układów elektronicznych w wielu miejscach oraz pod różną postacią. Nowoczesne technologie w znacznym stopniu przyczyniły się do globalnego wzrostu gospodarczego, a na dodatek pociągnęło to za sobą wykształcenie się nieznanych wcześniej sektorów gospodarki. Chyba żaden wytwór ludzkich rąk w tak błyskawicznym tempie nie zdominował naszego życia jak właśnie komputery i to w tylu różnych aspektach życia jednocześnie.

Programy komputerowe

Do podstawowych funkcji komputera wykorzystywanego w pracy jest z pewnością obróbka grafika, która to umożliwia wszelkiego typu przetwarzanie obrazu i animacji. Rozwój tej dziedziny na przestrzeni lat wykształcił odrębną branżę, która skupia w sobie artystów jak i również informatyków. Nieustannie obserwujemy jak powstają nowe wersje oprogramowania, które z pomocą nowych funkcjonalności znacznie ułatwiają prace. Warto tu jako przykład pokazać najbardziej sztandarowy program graficzny, czyli Photoshop. W początkowej fazie był to bardzo prosty program, a dziś to rozbudowany do maksimum kombajn służący do wszelkich prac graficznych. Oczywiście nie jest to jedyny program i nieustannie pojawiają się inne programy oraz nowsze formy grafiki komputerowej. Na początku potrafiły one jedynie wyświetlać tekst. Z czasem postęp wyewoluował tego rodzaju formy do grafiki wektorowej i rastrowej. To jednak nie koniec postępu grafiki komputerowej, ponieważ na dziś najnowszą jej formą jest obraz powstały w trzech wymiarach.

Grafika 3D zmusza dzisiejsze komputery do posiadania ogromniej mocy obliczeniowej. Występują też i inne podziały, gdzie choćby podstawowym kryterium jest wykorzystanie gotowych już grafik i obrazów. W tym wypadku należy wspomnieć chociażby o DTP, CAD, pixel art i wielu innych odmianach tej nieustannie ewoluującej dziedziny technologicznej. Opisując szeroko rozumianą grafikę komputerową należy również chociaż w paru słowach wspomnieć o animacjach wszelkiego typu. Jest tego bardzo dużo zaczynając od ruchomych obrazków pod postacią plików zapisanych do formatu GIF, aż po o wiele bardzie rozbudowane formy, które są tworzone poprzez generowanie ich w technologii flash. Należy również mieć świadomość, że animacje jako technologie multimedialne zawsze egzystują w symbiozie z wszelkiego rodzaju sprzętem komputerowym. Ten fakt wpływa na to, że możemy je spotkać jedynie jako formy wirtualnej przestrzeni. Przestrzeń ta jest jednak na tyle możemy na nią natrafić zarówno pod postacią artyzmu i sztuki oraz w celach typowo reklamowych.

Comments are closed.