Szukaj

Kalendarz

  October 2019
  M T W T F S S
  « Jan    
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031  

Nowoczesne technologie

  Nowoczesna technologia nierozerwalnie u większości z nas wywołuje jednoznaczne myśli dotyczące elektroniki i komputerów. Nie jest też niczym szczególnie odkrywczym w tezie głoszącej, że komputery podbijają naszą rzeczywistość w zastraszającym tempie i są obecne w każdej już dziedzinie życia społecznego. Dziś nie sposób już nawet przejść do porządku nad sytuacją, gdzie nie mamy możliwości korzystania z dobrodziejstw cyfryzacji. Służą nam one nie tylko do szeroko rozumianej rozrywki, ale też do pracy i nauki. Komputer to często podstawowe narzędzie robocze konieczne do funkcjonowania licznych gałęzi gospodarki. Nie można jednak o nowoczesnych technologiach oraz komputerach wyrażać się tylko pozytywnie, ponieważ jak wiele innych aspektów naszego życia i one niosą za sobą potencjalne zagrożenia. Najłatwiej jest to zaobserwować na pokoleniu, które dorastało będąc wychowanymi w obecności elektroniki.

  Pośród tej grupy możemy natrafić na jednostki mające duże kłopoty z komunikacją, samodzielnym postrzeganiem otaczającego ich świata czy też problemy z odręcznym pisaniem. Pełne oparcie na pracy przy komputerze może więc nieść za sobą wiele niepożądanych skutków. Wracając jednak do wykorzystania w życiu codziennym komputerów najczęściej mamy na myśli typową stację roboczą, ale istnieją przecież minikomputery. Pod tym właśnie pojęciem skrywa się naprawdę długa lista urządzeń, które mamy w swoich domach. Małe elementy komputera zawierają zarówno telewizory, pralki, lodówki, ale są one też i urządzeniach mobilnych np. smartfonach. Postęp techniczny w postaci miniaturyzacji przyczynił się do znacznego rozpowszechnienia układów elektronicznych w wielu miejscach oraz pod różną postacią. Nowoczesne technologie w znacznym stopniu przyczyniły się do globalnego wzrostu gospodarczego, a na dodatek pociągnęło to za sobą wykształcenie się nieznanych wcześniej sektorów gospodarki. Chyba żaden wytwór ludzkich rąk w tak błyskawicznym tempie nie zdominował naszego życia jak właśnie komputery i to w tylu różnych aspektach życia jednocześnie.

Programy do obróbki grafiki

Są osoby, które uważają obróbkę grafiki za zajęcie mało wymagające, gdzie większość pracy wykonują tak naprawdę programy. Są też osoby twierdzące coś zupełnie przeciwnego, że to właśnie program jest uzupełnieniem pracy grafika. I jak zawsze w większości takich przypadków prawda leży pośrodku, ponieważ ani sam program, ani sam grafik bez tego drugiego czynnika nie byliby w stanie stworzyć, zmodyfikować czy zmienić jakiejkolwiek grafiki. Nawet tej najbardziej prostej, wymagającej kilku ruchów myszką i kliknięć na klawiaturze.
Niemniej jednak sama branża obróbki grafiki – czy to na potrzeby retuszu zdjęć, fotomontażu albo zwykłego przycięcia obrazu, czy też związana z bardziej zaawansowanymi pracami i procesami – wymaga nie tylko odpowiednich umiejętności ze strony grafika, ale również doskonale działającego, intuicyjnego i czytelnego programu graficznego. Widać to szczególnie na przykładzie zastosowania grafiki w reklamach czy kampaniach marketingowych, gdzie dobrane zdjęcie, tło, idealny szablon tematyczny czy podkład pod tekst mogą sprawić, że odbiorca albo zwróci na reklamę większą uwagę, albo przejdzie obok niej obojętnie. Dlatego zadaniem grafika jest nie tylko odpowiednie dobranie programu, którym stworzy dane dzieło, ale również przeanalizowanie jego koncepcji od kilku różnych stron.

Dzięki komputerowym, intuicyjnym programom obróbka grafiki w pewnym momencie może się stać nie tylko obowiązkiem, jaki wykonuje pracownik, ale nawet i czystą przyjemnością. Zwłaszcza w sytuacji, gdy tworzy lub współtworzy się projekty graficzne, które leżą w kręgu zainteresowania danego grafika i ma on jednocześnie do dyspozycji idealnie działający program ułatwiający końcową obróbkę grafiki oraz jej większą lub mniejszą edycję i modyfikację. Takie programy zazwyczaj są jednak niezwykle drogimi aplikacjami sprzedawanymi wyłącznie w formie licencji odnawianej (co rok, pół roku albo i co miesiąc) – zwykle nawet niedostępne bezpośrednio w Polsce lub sprzedawane bez polskiej wersji językowej.

Comments are closed.