Szukaj

Kalendarz

  September 2019
  M T W T F S S
  « Jan    
   1
  2345678
  9101112131415
  16171819202122
  23242526272829
  30  

Nowoczesne technologie

  Nowoczesna technologia nierozerwalnie u większości z nas wywołuje jednoznaczne myśli dotyczące elektroniki i komputerów. Nie jest też niczym szczególnie odkrywczym w tezie głoszącej, że komputery podbijają naszą rzeczywistość w zastraszającym tempie i są obecne w każdej już dziedzinie życia społecznego. Dziś nie sposób już nawet przejść do porządku nad sytuacją, gdzie nie mamy możliwości korzystania z dobrodziejstw cyfryzacji. Służą nam one nie tylko do szeroko rozumianej rozrywki, ale też do pracy i nauki. Komputer to często podstawowe narzędzie robocze konieczne do funkcjonowania licznych gałęzi gospodarki. Nie można jednak o nowoczesnych technologiach oraz komputerach wyrażać się tylko pozytywnie, ponieważ jak wiele innych aspektów naszego życia i one niosą za sobą potencjalne zagrożenia. Najłatwiej jest to zaobserwować na pokoleniu, które dorastało będąc wychowanymi w obecności elektroniki.

  Pośród tej grupy możemy natrafić na jednostki mające duże kłopoty z komunikacją, samodzielnym postrzeganiem otaczającego ich świata czy też problemy z odręcznym pisaniem. Pełne oparcie na pracy przy komputerze może więc nieść za sobą wiele niepożądanych skutków. Wracając jednak do wykorzystania w życiu codziennym komputerów najczęściej mamy na myśli typową stację roboczą, ale istnieją przecież minikomputery. Pod tym właśnie pojęciem skrywa się naprawdę długa lista urządzeń, które mamy w swoich domach. Małe elementy komputera zawierają zarówno telewizory, pralki, lodówki, ale są one też i urządzeniach mobilnych np. smartfonach. Postęp techniczny w postaci miniaturyzacji przyczynił się do znacznego rozpowszechnienia układów elektronicznych w wielu miejscach oraz pod różną postacią. Nowoczesne technologie w znacznym stopniu przyczyniły się do globalnego wzrostu gospodarczego, a na dodatek pociągnęło to za sobą wykształcenie się nieznanych wcześniej sektorów gospodarki. Chyba żaden wytwór ludzkich rąk w tak błyskawicznym tempie nie zdominował naszego życia jak właśnie komputery i to w tylu różnych aspektach życia jednocześnie.

Obróbka grafiki nowoczesnymi technologiami

Wyretuszowane zdjęcia modelek w magazynach modowych czy na okładkach właściwie każdych pism i czasopism nie są już dzisiaj niczym niezwykłym. Obróbka grafiki i zdjęć zaszła już tak daleko, że doświadczony grafik bez problemu i w dość krótkim czasie jest w stanie zrobić z praktycznie każdego zdjęcia istne arcydzieło. Niestety bardzo wiele osób kojarzy obróbkę grafiki wyłącznie z retuszem zdjęć modelek czy fotografii ślubnych, ignorując lub wręcz nie dostrzegając jej innych aspektów.
Wystarczy zaś zajrzeć do pierwszej z brzeg firmy multimedialnej czy agencji marketingowej albo firmy PR, aby przekonać się, jak wiele roboty i jak wiele pracy mają w nich zwykli graficy, zajmujący się wyłącznie obróbką grafiki na potrzeby swoich pracodawców. Nowoczesne technologie wykorzystywane we współczesnej branży informatyczno-komputerowej pozwalają bowiem na wykorzystanie umiejętności oraz predyspozycji grafików również do zupełnie innych działań. Zamiast retuszować zdjęcia – tworzą je; zamiast poprawiać gotowe projekty – budują własne od samych podstaw.

Obróbka grafiki przy pomocy programów z najwyższej półki, nowoczesnych, zaawansowanych i posiadających szereg wtyczek, skryptów i dodatkowych filtrów sprawia, że praca samego grafika zaczyna się powoli minimalizować. Kilka lat tem do stworzenia projektu konieczne było posiadanie przynajmniej kilku różnych urządzeń i programów. Dzisiaj do obróbki grafiki czy zdjęcia wystarczy komputer z podpiętym rysikiem albo zwyczajny tablet z właściwym oprogramowaniem graficznym. Cała obróbka odbywa się też znacznie szybciej, właśnie z powodu nowoczesnego oprogramowania, które ułatwia grafikowi pracę dzięki swojemu intuicyjnemu działaniu. Nowoczesne technologie graficzne pozwalają między innymi na automatyczne powielanie schematów, dzięki czemu grafik nie musi raz za razem rysować tego samego logo, tej samej postaci czy projektować od nowa szablonów: wszystko zapisywane jest w pamięci programu i można je w dowolnej chwili odtworzyć oraz dowolnie modyfikować.

Comments are closed.