Szukaj

Kalendarz

  October 2019
  M T W T F S S
  « Jan    
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031  

Nowoczesne technologie

  Nowoczesna technologia nierozerwalnie u większości z nas wywołuje jednoznaczne myśli dotyczące elektroniki i komputerów. Nie jest też niczym szczególnie odkrywczym w tezie głoszącej, że komputery podbijają naszą rzeczywistość w zastraszającym tempie i są obecne w każdej już dziedzinie życia społecznego. Dziś nie sposób już nawet przejść do porządku nad sytuacją, gdzie nie mamy możliwości korzystania z dobrodziejstw cyfryzacji. Służą nam one nie tylko do szeroko rozumianej rozrywki, ale też do pracy i nauki. Komputer to często podstawowe narzędzie robocze konieczne do funkcjonowania licznych gałęzi gospodarki. Nie można jednak o nowoczesnych technologiach oraz komputerach wyrażać się tylko pozytywnie, ponieważ jak wiele innych aspektów naszego życia i one niosą za sobą potencjalne zagrożenia. Najłatwiej jest to zaobserwować na pokoleniu, które dorastało będąc wychowanymi w obecności elektroniki.

  Pośród tej grupy możemy natrafić na jednostki mające duże kłopoty z komunikacją, samodzielnym postrzeganiem otaczającego ich świata czy też problemy z odręcznym pisaniem. Pełne oparcie na pracy przy komputerze może więc nieść za sobą wiele niepożądanych skutków. Wracając jednak do wykorzystania w życiu codziennym komputerów najczęściej mamy na myśli typową stację roboczą, ale istnieją przecież minikomputery. Pod tym właśnie pojęciem skrywa się naprawdę długa lista urządzeń, które mamy w swoich domach. Małe elementy komputera zawierają zarówno telewizory, pralki, lodówki, ale są one też i urządzeniach mobilnych np. smartfonach. Postęp techniczny w postaci miniaturyzacji przyczynił się do znacznego rozpowszechnienia układów elektronicznych w wielu miejscach oraz pod różną postacią. Nowoczesne technologie w znacznym stopniu przyczyniły się do globalnego wzrostu gospodarczego, a na dodatek pociągnęło to za sobą wykształcenie się nieznanych wcześniej sektorów gospodarki. Chyba żaden wytwór ludzkich rąk w tak błyskawicznym tempie nie zdominował naszego życia jak właśnie komputery i to w tylu różnych aspektach życia jednocześnie.

Nowe technologie

Obojętnie, gdzie tylko skierujemy swój wzrok to z pewnością dostrzeżemy tam wpływ nowych technologii. Występują one w zdecydowanej większości dziedzin naszego życia, co spowodowało już trudności z obyciem się bez nich. Tego rodzaju technologiczne usprawnienia naszego życia nie były jednak dostępne człowiekowi od zawsze, ale obserwując historię ludzkości możemy zaobserwować nieustanny postęp i rozwój narzędzi. Ten stan rzeczy ma wiele różnych przyczyn, ale większość badaczy jako największy stymulant rozwoju wojny światowe, które miały miejsce w w ubiegłym wieku. Zwłaszcza druga wojna światowa zapoczątkowała szaleńczy wręcz pęd ku nowoczesnym technologiom. Na początku był typowy wyścig zbrojeń, ale z czasem przełożył się również na bardziej pokojowe aspekty naszej cywilizacji. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że zdecydowana większość dzisiejszych wynalazków jakie powstały od początku ubiegłego wieku zawdzięczamy właśnie armii. Dzieje się tak, ponieważ armie dotują liczne badania i eksperymenty.

Sztandarowym przykładem takich działań są choćby loty kosmiczne. Z pomocą najróżniejszych programów badawczych stworzono odporne na działania temperatur komponenty, ale to nie wszystko, bo wojsku zawdzięczamy też komputery. Dziś do rywalizacji badawczych włączyły się też laboratoria bardziej cywilne. Władze wielu państw spostrzegły się, że tylko z pomocą postępu technologicznego kraju można skutecznie rywalizować z tymi na wyższym poziomie rozwoju. Od dawna już w krajach takich jak Japonia, Niemcy, USA oraz Indie działają największe na świecie instytutu naukowe. Nie dziwi więc, że to tam w największym stopniu widoczny jest wpływ nowych technologii na życie mieszkańców. Należy zdać sobie jednak sprawę, że nawet największe osiągnięcia naukowe nie mają bezpośredniego przełożenia finanse i pozycję danego kraju. Idealnym przykładem takiego stanu rzeczy jest nasz kraj, gdzie władze praktycznie nie dotują badań naszych naukowców. Mimo tego fakt są oni w stanie dokonywać niezwykłych badań i tworzyć wynalazki, ale zyski z nich czerpią inne państwa. Im szybciej władze naszego kraju zrozumieją, że nowe technologie to przyszłość nie tylko Polski, lecz również ogólnie pojmowanej cywilizacji to jako kraj będziemy mogli korzystać z owoców pracy naszych naukowców. Bez tego nie możemy liczyć nas szybki oraz stały rozwój gospodarczy naszego kraju.

Comments are closed.