Szukaj

Kalendarz

  September 2019
  M T W T F S S
  « Jan    
   1
  2345678
  9101112131415
  16171819202122
  23242526272829
  30  

Nowoczesne technologie

  Nowoczesna technologia nierozerwalnie u większości z nas wywołuje jednoznaczne myśli dotyczące elektroniki i komputerów. Nie jest też niczym szczególnie odkrywczym w tezie głoszącej, że komputery podbijają naszą rzeczywistość w zastraszającym tempie i są obecne w każdej już dziedzinie życia społecznego. Dziś nie sposób już nawet przejść do porządku nad sytuacją, gdzie nie mamy możliwości korzystania z dobrodziejstw cyfryzacji. Służą nam one nie tylko do szeroko rozumianej rozrywki, ale też do pracy i nauki. Komputer to często podstawowe narzędzie robocze konieczne do funkcjonowania licznych gałęzi gospodarki. Nie można jednak o nowoczesnych technologiach oraz komputerach wyrażać się tylko pozytywnie, ponieważ jak wiele innych aspektów naszego życia i one niosą za sobą potencjalne zagrożenia. Najłatwiej jest to zaobserwować na pokoleniu, które dorastało będąc wychowanymi w obecności elektroniki.

  Pośród tej grupy możemy natrafić na jednostki mające duże kłopoty z komunikacją, samodzielnym postrzeganiem otaczającego ich świata czy też problemy z odręcznym pisaniem. Pełne oparcie na pracy przy komputerze może więc nieść za sobą wiele niepożądanych skutków. Wracając jednak do wykorzystania w życiu codziennym komputerów najczęściej mamy na myśli typową stację roboczą, ale istnieją przecież minikomputery. Pod tym właśnie pojęciem skrywa się naprawdę długa lista urządzeń, które mamy w swoich domach. Małe elementy komputera zawierają zarówno telewizory, pralki, lodówki, ale są one też i urządzeniach mobilnych np. smartfonach. Postęp techniczny w postaci miniaturyzacji przyczynił się do znacznego rozpowszechnienia układów elektronicznych w wielu miejscach oraz pod różną postacią. Nowoczesne technologie w znacznym stopniu przyczyniły się do globalnego wzrostu gospodarczego, a na dodatek pociągnęło to za sobą wykształcenie się nieznanych wcześniej sektorów gospodarki. Chyba żaden wytwór ludzkich rąk w tak błyskawicznym tempie nie zdominował naszego życia jak właśnie komputery i to w tylu różnych aspektach życia jednocześnie.

Multimedia są wszędzie

Na multimedia składa się wiele różnych form przekazu treści. Ten rodzaj technologii z reguły budzi u nas jednoznaczne skojarzenia z określonym typem elektronicznego sprzętu, ale równie dobrze pod pojęciem multimediów możemy podpiąć koncert lub wystawę sztuki współczesnej. To powoduje, że śmiało można stwierdzić obecność multimediów w większości dziedzin naszego życia. Nie jest to teza opata o jakiekolwiek przesady, ponieważ opanowały one nie tylko biznes rozrywkowy, lecz również możemy je spotkać w mniej oczywistych na pozór dziedzinach jak np. medycyna, szkolnictwo czy też ekonomia. Z kolei z bardziej rozrywkowych stron multimediów należy wymienić internet, a następnie gry, filmy, ale również i interaktywne sposoby na komunikację z innymi ludźmi. Łatwo na multimedia natrafić też w kinematografii, ponieważ twórcy z przyjemnością posiłkują się efektami specjalnymi oraz animacją komputerową. To jednak nie wszystko, ponieważ konsumując rozrywkę w domowym zaciszu korzystamy z wielu form przekazu jednocześnie np. sprzęt komputerowy łączy się ze sprzętem audio, internet z telewizją, a odtwarzacze muzyczne z możliwością prezentacji fotografii.

Multimedia opanowały nie tylko kulturę masową, ale nie oparła im się też sztuka wyższa. Najnowsze zdobycze techniki możemy dostrzec w galeriach, które prezentują dzieła zawierające w sobie multimedialne nowinki. Także i środowisko reklamowe na masową skalę czerpie z dobrodziejstwa prezentacji multimedialnych, bo z ich pomocą znacznie szybciej rosną słupki sprzedaży. Szkolnictwo i edukacja wykorzystuje je ponieważ z multimediami można mieć o wiele szybszy efekt nauczania. Brak multimediów jest nie do pomyślenia podczas prowadzenia skomplikowanych badań i doświadczeń naukowych głównie w przemyśli i inżynierii. Z ich pomocą znacznie spada choćby całkowity koszt badań, bo nie ma już konieczności przygotowywania kosztownych prototypów. Korzystając z szeroko rozumianych multimediów nie musimy być nawet obecni w miejscu prezentacji, bo z pomocą łączy internetowych nasza prezentacja może być nadawana z dowolnego zakątka świata.

Comments are closed.