Szukaj

Kalendarz

  October 2019
  M T W T F S S
  « Jan    
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031  

Nowoczesne technologie

  Nowoczesna technologia nierozerwalnie u większości z nas wywołuje jednoznaczne myśli dotyczące elektroniki i komputerów. Nie jest też niczym szczególnie odkrywczym w tezie głoszącej, że komputery podbijają naszą rzeczywistość w zastraszającym tempie i są obecne w każdej już dziedzinie życia społecznego. Dziś nie sposób już nawet przejść do porządku nad sytuacją, gdzie nie mamy możliwości korzystania z dobrodziejstw cyfryzacji. Służą nam one nie tylko do szeroko rozumianej rozrywki, ale też do pracy i nauki. Komputer to często podstawowe narzędzie robocze konieczne do funkcjonowania licznych gałęzi gospodarki. Nie można jednak o nowoczesnych technologiach oraz komputerach wyrażać się tylko pozytywnie, ponieważ jak wiele innych aspektów naszego życia i one niosą za sobą potencjalne zagrożenia. Najłatwiej jest to zaobserwować na pokoleniu, które dorastało będąc wychowanymi w obecności elektroniki.

  Pośród tej grupy możemy natrafić na jednostki mające duże kłopoty z komunikacją, samodzielnym postrzeganiem otaczającego ich świata czy też problemy z odręcznym pisaniem. Pełne oparcie na pracy przy komputerze może więc nieść za sobą wiele niepożądanych skutków. Wracając jednak do wykorzystania w życiu codziennym komputerów najczęściej mamy na myśli typową stację roboczą, ale istnieją przecież minikomputery. Pod tym właśnie pojęciem skrywa się naprawdę długa lista urządzeń, które mamy w swoich domach. Małe elementy komputera zawierają zarówno telewizory, pralki, lodówki, ale są one też i urządzeniach mobilnych np. smartfonach. Postęp techniczny w postaci miniaturyzacji przyczynił się do znacznego rozpowszechnienia układów elektronicznych w wielu miejscach oraz pod różną postacią. Nowoczesne technologie w znacznym stopniu przyczyniły się do globalnego wzrostu gospodarczego, a na dodatek pociągnęło to za sobą wykształcenie się nieznanych wcześniej sektorów gospodarki. Chyba żaden wytwór ludzkich rąk w tak błyskawicznym tempie nie zdominował naszego życia jak właśnie komputery i to w tylu różnych aspektach życia jednocześnie.

Internetowe multimedia jako forma rozrywki

Miłośnika serfowania po Internecie nie trzeba przekonywać co do faktu, że Sieć kryje w sobie ogromną bazę różnorodnych form rozrywki, które podpasują każdemu, bez względu nawet na to, jak bardzo będzie on w tej kwestii wybredny. Oprócz szereg gier komputerowych i gier online czekających na internautę, Sieć kryje szereg innych możliwości, na czele z oglądaniem filmów i seriali online czy korzystaniu z portali społecznościowych.
Największym zainteresowaniem internautów nieodmiennie od kilku lat cieszą się jednak multimedia internetowe, a więc właściwie wszystko, co jest związane z filmami, grafiką, muzyką oraz z ich oglądaniem, tworzeniem, modyfikowaniem i słuchaniem. Współcześnie internauta szukający multimedialnej rozrywki w nowoczesnym wydaniu – a więc tworzonej przez współczesne, zaawansowane technologie – ma możliwość nie tylko korzystanie z takiej formy rozrywki. Może również ją tworzyć samemu, jeśli oczywiście posiada odpowiednie programy, umiejętności i predyspozycje. Wiele stron internetowych oferuje nawet swoim użytkownikom możliwość korzystania ze specjalnych programów służących np. do obróbki zdjęć i ich retuszu. Wszystko odbywa się w formie online, a więc internauta nie musi nawet niczego pobierać i instalować na swoim komputerze. Dzięki temu taka forma rozrywki jest dostępna właściwie dla każdego i każdy może spróbować swoich sił w tworzeniu, obróbce i edytowaniu grafiki, plików graficznych, filmowych czy muzycznych na tyle, na ile pozwalają mu na to jego umiejętności. Jest to zdecydowanie ewenement na skalę całej internetowej branży rozrywkowej, która skupia się raczej na prezentowani rozrywki jako produktu, a nie dzieła, które samemu można stworzyć. Współczesne technologie dają jednak pod tym względem tak duże pole do popisu, że obecnie nie powinno już nikogo dziwić właśnie takie podejście do sieciowej rozrywki. Multimedia przestają być już tylko tworem do oglądania i podziwiania. Filmy, grafiki i muzykę można teraz samemu – nadal w ramach tej rozrywki – tworzyć i modyfikować.

Comments are closed.