Szukaj

Kalendarz

  October 2019
  M T W T F S S
  « Jan    
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031  

Nowoczesne technologie

  Nowoczesna technologia nierozerwalnie u większości z nas wywołuje jednoznaczne myśli dotyczące elektroniki i komputerów. Nie jest też niczym szczególnie odkrywczym w tezie głoszącej, że komputery podbijają naszą rzeczywistość w zastraszającym tempie i są obecne w każdej już dziedzinie życia społecznego. Dziś nie sposób już nawet przejść do porządku nad sytuacją, gdzie nie mamy możliwości korzystania z dobrodziejstw cyfryzacji. Służą nam one nie tylko do szeroko rozumianej rozrywki, ale też do pracy i nauki. Komputer to często podstawowe narzędzie robocze konieczne do funkcjonowania licznych gałęzi gospodarki. Nie można jednak o nowoczesnych technologiach oraz komputerach wyrażać się tylko pozytywnie, ponieważ jak wiele innych aspektów naszego życia i one niosą za sobą potencjalne zagrożenia. Najłatwiej jest to zaobserwować na pokoleniu, które dorastało będąc wychowanymi w obecności elektroniki.

  Pośród tej grupy możemy natrafić na jednostki mające duże kłopoty z komunikacją, samodzielnym postrzeganiem otaczającego ich świata czy też problemy z odręcznym pisaniem. Pełne oparcie na pracy przy komputerze może więc nieść za sobą wiele niepożądanych skutków. Wracając jednak do wykorzystania w życiu codziennym komputerów najczęściej mamy na myśli typową stację roboczą, ale istnieją przecież minikomputery. Pod tym właśnie pojęciem skrywa się naprawdę długa lista urządzeń, które mamy w swoich domach. Małe elementy komputera zawierają zarówno telewizory, pralki, lodówki, ale są one też i urządzeniach mobilnych np. smartfonach. Postęp techniczny w postaci miniaturyzacji przyczynił się do znacznego rozpowszechnienia układów elektronicznych w wielu miejscach oraz pod różną postacią. Nowoczesne technologie w znacznym stopniu przyczyniły się do globalnego wzrostu gospodarczego, a na dodatek pociągnęło to za sobą wykształcenie się nieznanych wcześniej sektorów gospodarki. Chyba żaden wytwór ludzkich rąk w tak błyskawicznym tempie nie zdominował naszego życia jak właśnie komputery i to w tylu różnych aspektach życia jednocześnie.

Grafika komputerowa – zastosowanie

Grafika komputerowa to szeroka dziedzina, która ma liczne zastosowania. Grafika komputerowa jest potrzebna na etapie budowania gier komputerowych, tworzenia stron internetowych, a przede wszystkim – w tworzeniu reklam. Analitycy spekulują, że biznes oparty na grafice komputerowej to jeden z najbardziej dochodowych biznesów, w jakie można się zaangażować, bo dziedzina ta będzie się niesamowicie rozwijała. Istnieją dwa rodzaje grafiki komputerowej – 2D oraz 3D. Oba typy są nadal stosowane w tworzeniu reklam internetowych oraz papierowych. Jednakże jeśli chcesz tworzyć coś w grafice 3 D, musisz mieć odpowiedniego rodzaju sprzęt, co wiąże się z koniecznością posiadania pewnych znaczących środków finansowych na pokrycie takich inwestycji. Jeśli jednak będziesz miał taki sprzęt, będziesz mógł zainteresować się już tworzeniem grafiki komputerowej profesjonalnie. Graficy to między innymi projektanci stron internetowych, osoby, które zajmują się przerabianiem i obrabianiem zdjęć, które później są zamieszczane w reklamach i na billboardach.

Istnieją także graficy, którzy zajmują się DTP – są to wszelkiego rodzaju projekty, które później idą do druku, a które wcześniej muszą być bardzo dokładnie zaprojektowane i zaprogramowane na komputerze, w programach graficznych. Ciekawa i najbardziej nowoczesna dziedzina to oczywiście grafika animowana. Tutaj powstają wszelkiego rodzaju spoty reklamowe, które są tworzone pod specjalne zamówienie. Wymagają one nakładów wysokich środków finansowych. Obecnie na rynku wciąż brakuje grafików, zapotrzebowanie na naprawdę dobrych specjalistów jest ogromne, warto uczyć się i studiować w szkołach, które uczą podstaw. Nie ma praktycznie ani jednej szkoły w naszym kraju, która byłaby w stanie wyprodukować dobrego specjalistę w tej dziedzinie, bo technologie zmieniają eis tak szybko, że nie ma praktycznie mowy o napisaniu podręcznika. Należy po prostu się tym interesować i tworzyć własne projekty oraz być tak zwanym wolnym strzelcem, zrobić sobie portfolio.

3 Responses to Grafika komputerowa – zastosowanie

Leave a Reply