Szukaj

Kalendarz

  October 2019
  M T W T F S S
  « Jan    
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031  

Nowoczesne technologie

  Nowoczesna technologia nierozerwalnie u większości z nas wywołuje jednoznaczne myśli dotyczące elektroniki i komputerów. Nie jest też niczym szczególnie odkrywczym w tezie głoszącej, że komputery podbijają naszą rzeczywistość w zastraszającym tempie i są obecne w każdej już dziedzinie życia społecznego. Dziś nie sposób już nawet przejść do porządku nad sytuacją, gdzie nie mamy możliwości korzystania z dobrodziejstw cyfryzacji. Służą nam one nie tylko do szeroko rozumianej rozrywki, ale też do pracy i nauki. Komputer to często podstawowe narzędzie robocze konieczne do funkcjonowania licznych gałęzi gospodarki. Nie można jednak o nowoczesnych technologiach oraz komputerach wyrażać się tylko pozytywnie, ponieważ jak wiele innych aspektów naszego życia i one niosą za sobą potencjalne zagrożenia. Najłatwiej jest to zaobserwować na pokoleniu, które dorastało będąc wychowanymi w obecności elektroniki.

  Pośród tej grupy możemy natrafić na jednostki mające duże kłopoty z komunikacją, samodzielnym postrzeganiem otaczającego ich świata czy też problemy z odręcznym pisaniem. Pełne oparcie na pracy przy komputerze może więc nieść za sobą wiele niepożądanych skutków. Wracając jednak do wykorzystania w życiu codziennym komputerów najczęściej mamy na myśli typową stację roboczą, ale istnieją przecież minikomputery. Pod tym właśnie pojęciem skrywa się naprawdę długa lista urządzeń, które mamy w swoich domach. Małe elementy komputera zawierają zarówno telewizory, pralki, lodówki, ale są one też i urządzeniach mobilnych np. smartfonach. Postęp techniczny w postaci miniaturyzacji przyczynił się do znacznego rozpowszechnienia układów elektronicznych w wielu miejscach oraz pod różną postacią. Nowoczesne technologie w znacznym stopniu przyczyniły się do globalnego wzrostu gospodarczego, a na dodatek pociągnęło to za sobą wykształcenie się nieznanych wcześniej sektorów gospodarki. Chyba żaden wytwór ludzkich rąk w tak błyskawicznym tempie nie zdominował naszego życia jak właśnie komputery i to w tylu różnych aspektach życia jednocześnie.

Czym jest grafika?

Obecnie tworzenie grafiki jest czymś, co otwiera przed nami nie tylko świat, ale oczy nas oraz naszych dzieci. Rzecz jasna dla dzieci trzeba wybierać takie gry i zabawy stworzone takimi technikami, by czuły się docenione, ale aby niepotrzebnie nie uczyć ich agresji czy jakiś innych niepotrzebnych negatywnych emocji. Każda praca ma bowiem dobre i złe strony, a jej wykorzystanie w świeci ludzi może nam otwierać drogę do wielkiego lepszego świata lub ją zamykać. W dobie komputeryzacji i tak większość pracy, jaką wykonują ludzie, odbywa się za pośrednictwem komputera. Trzeba tylko wiedzieć jak we właściwy sposób ten fakt wykorzystać. Dzięki temu będziemy ludźmi szczęśliwymi i na pewno niczego nam nie będzie brakowało  w naszym przyszłym życiu. Jest więc faktem, że tworzenie grafiki komputerowej może dawać bardzo dużo radości ludziom, którzy się tym zajmują, a także osobom, które korzystają z tego rodzaju możliwości, jakie daje nam współczesna technika.

Nie można jednak dyskredytować osób, które nie lubią korzystać z tego rodzaju nowinek, ponieważ nie jest to przymus. Jednak bardzo trudno jest się uchronić przed wpływem wytworzonej przez człowieka grafiki. Przede wszystkim nawet jak wyjdziemy na ulicę, czy do sklepu, to z każdej strony jesteśmy bombardowani grafiką ze spotów reklamowych czy innego rodzaju działań coś promujących. Istnieje bowiem dobra i zła praktyka związana z  tworzeniem grafiki, tylko trzeba wiedzieć, którą wykorzystywać, by czuć się w miarę usatysfakcjonowanym. Jednak jeśli bardzo nie lubimy grafiki, kto możemy zawsze spokojnie zaszyć się w cichym kącie domu i poczytać książkę. Wrócimy wtedy do bardziej tradycyjnych sposobów przekazywania komunikatów, jednak może się okazać, że nie będą one dla nas aż tak bardzo satysfakcjonujące i nie będą tak pobudzały naszych zmysłów. Ponieważ we współczesnym tworzeniu grafiki chodzi właśnie o to, by aktywizować całego człowieka. Nam już nie wystarczą proste bodźce – musimy zawsze i wszędzie czuć wszystkimi pięcioma zmysłami, a jeśli nie jest to w pełni możliwe, to choćby więcej niż jednym.

Leave a Reply